انواع کلاس پروازی در هواپیمایی

انواع کلاس پروازی درهواپیما ها و ایرلاین ها

با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل بین المللی هوایی (یاتا) صندلی های هواپیما دارای رده بندی و یا کلاس بندی پروازی  مختلفی است. که مسافران میتوانند بلیط هواپیما خود را با مشخص کردن کلاس پروازی که میخواهند تهیه کنند. البته بهتراست یادآوری کنیم که قیمت بلیط هواپیما برای انواع کلاس پروازی متفاوت دارد.

درجه یک : فرست کلاس - first class یا همان F

هر کلاس پروازی استانداردهای خاص خودش رو دارد. فرست کلاس گرانترین صندلی های یک پروازه رو دارد، قیمت بلیط فرست کلاس از دیگر کلاس های پروازی بیشتراست. صندلی های تک نفره ، مبله ، اتاقک مانند و خصوصی هستند. امکانات رفاهی فرست کلاس متفاوت و شامل تلویزیون خصوصی با ریموت کنترل ، لپ تاپ ، سرویس اینترنت ماهواره ای ، صندلی های اتوماتیک که قابلیت تنظیم زیر پا ، پشت و پشتی سر که به حالت یک بالش انعطاف پذیر هستند.

در این کلاس پروازی غذای گرم سرو میشود که انتخاب نوع غذا با خود مسافر و از روی منوی غذایی هست. در واقع سرویس کترینگ این کلاس پروازی متفاوت و با کیفیت بالاتری هستند. از نظر پذیرایی هم مهمانداران به آن ها توجه خاصی دارند. هنگام سوار شدن مسافران فرست کلاس جزو آخرین مسافران هستند .ترانسفر تا پای پرواز بصورت جداگانه از سایر مسافرین انجام می شود. در ترمینال هم پای کانتر پذیرش از یه کانتر مجزا است و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند . مسافران فرست کلاس اولین مسافرانی هستند که هنگام پیاده شدن از هواپیما خارج می شوند.
البته امکانات ویژه دیگری هم وجود دارد بیشتر مشتریان مسافران VIP و سرمایه داران بزرگ هستند. همه ی این امکانات در یک کابین جدا از مسافرین عادی مهیا هست و حتی علاوه بر این امکانات گاهی اتاق جلسات و یک یا چند لابی خصوصی هم در هر کابین هست تا افراد بتونن در کنار هم جلساتشون رو برگزار کنند. برای کلاس پروازی فرست کلاس اکثرا" از هواپیماهای دو طبقه بوئینگ و ایرباس استفاده میشود که فضای بیشتری رو بتوانند در اختیارشان بگذارند.

درجه تجاری : کلاس تجاری - bisinusse class یا همان C

کلاس تجاری دومین کلاس تجار است که بعد از فرست کلاس قرار گرفته، صندلی این کلاس پروازی در دو ردیف جدا هستند. صندلی های بیزنس کلاس مبله هستند ولی نسبت به فرست پایینتر ولی راحت و اتوماتیک و جادار ، امکانات کنترل صوتی و تصویری در کابین وجود داره ولی خصوصی نیستند.

سرو غذاهای گرم و کترینگ متفاوت و کامل ولی در درجه ای پایین تر از فرست است. امکانات رفاهی مانند کانتر و ترانسفر مجزا تا پای هواپیما و بالعکس تا ترمینال در این کلاس پروازی وجود دارد. مهماندارها رسیدگی بیشتری دارند . در بیزینس کلاس کابین از سایر مسافرین مجزا است. قیمت بلیط بیزنس کلاس نسبت به فرست پایین ولی نسبت به اکونومی بالا است.

درجه اقتصادی : کلاس اکونومی - economy class یا همان Y

 

آخرین کلاس پروازی که در ایران معمول هست کلاس اکونومی است که برای مسافران عادی است. صندلی های کلاس اقتصادی در ردیفهای کنار هم هستند.قیمت بلیط کلاس اکونومی پایین ترین نرخ بلیط هواپیما  رو دارند. کترینگ معمولی و همه چیز معمولی.

  ۲ ایرلاین مطرح ایران یعنی ایرلاین ایران ایر و ایرلاین ماهان کلاسهای پروازی مختلف رو دارند. شرکت هواپیمایی ماهان در بوئینگ هاش فرست کلاس داره و در ایرباسها بیزینس و اکونومی و در BAE ها تماما" اکونومی.

بعضی ایرلاینها بنا به سلیقه  خودشان  برای کلاسهای پروازیشان اسم میگذارند تا یادآور ایرلاینشان باشد که فقط جنبه ی تبلیغاتی دارد. مثلا" ماهان در کلاسهای اکونومی از W به جای y در بلیط ها استفاده میکنه که یادآور کد یاتائی ماهان یعنی w۵ هست. و ایران ایر هم برای بیزینس کلاس اسم H یا همان کلاس رو گذاشته.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.